Gouda

 

Toto typické kupecké město získalo městská práva roku 1272 od hraběte Florise V. První historický záznam o Goudě ale pochází už z roku 1139 dle listiny od Utrechtského biskupa. Jméno město získalo od rodiny Van der Gouda, která postavila opevněný zámek podél řeky Gouwe, jež naopak pojmenovala tento rod. Ve 13. století byl v městě vybudován kanál, který spojil Starý Rýn a Ijssel. V ústí Ijsselu byl vybudován přístav a ten měl chránit již zmíněný zámek. Zámek Gouda byl bohužel zbourán roku 1577, pět let po ničivém požáru.

Díky své výhodné poloze na soutoku řek Ijssel a Gouwe se v 15. století stala střediskem vzkvétajícího pivovarnického a textilního průmyslu. Během třicetileté války se však ocitla v hospodářské izolaci. Další prosperitu přinesla městu až výroba sýra, svíček a hliněných dýmek v 17. a na počátku 18. století. V roce 1830 se začaly bourat obranné valy, které ztratily svůj význam, proto se z městského opevnění bohužel nic nezachovalo.

Mor zasáhl Goudu několikrát, a to v letech: 1574, 1625, 1636 a naposled 1673. Morová epidemie měla za následek úmrtí 20% tehdejšího obyvatelstva. V roce 1982 měla Gouda 59 200 obyvatel, v roce 2004 to už bylo 71 800 obyvatel. Kromě sýra nabízí Gouda kulinářům také Stroopwafel, které mají původ právě zde.

Sýrové trhy probíhají pravidelně ve třech městech: Edamu a Alkmaaru na severu ( kde nechybí ani nosiči sýrů se svými saněmi, ovšem nechybí tam ani davy turistů z Japonska ) a ve středním Holandsku v Goudě. Trhy v Goudě si uchovaly svou kouzelnou atmosféru, a nejen kvůli turistům zde předvádějí typické činnosti pro obchodování sýrem: Vážení, handlování, testování chuti a kvality bochníků sýra. Tak vzhůru za sýry!

RADNICE

Pochází z roku 1450, a je tak nejstarší gotickou radnicí v Nizozemí. Kvůli četným fiálám a malým vížkám se zdá, jako by byla ztvárněna ve stylu vlámské gotiky. Roku 1450 prošla první renovací a další proběhla v roce 1695.

ST.JANSKERK

Ze všech 5 kostelů v Goudě stojí za pozornost především tento, někdy označován jako Groote kerk. Tento kostel ze 13. století je vůbec tím nejdelším v celém Nizozemí. Jeho loď je dlouhá 112 metrů. Roku 1552 bohužel lehl popelem při požáru, proto byl znovu postaven, ovšem už v gotickém stylu. Proslul také svými okny, kterých je 64 a úžasnými vitrážemi, především s národními a historickými motivy. 12 nejkrásnějších vitráží pochází od bratří Dirků z let 1555 – 1577. Kostel je pojmenován po Janu Baptistovi. Je postaven v duchu baroka, gotiky i renesance. A již v 17. století se kostel stal atrakcí pro tehdejší turisty.

WAAG – VÁHY

Vážnice byla postavena v roce 1667 hned naproti radnici. Sloužila k vážení sýra, tak jak zobrazuje plastika nad vchodem. Nyní je z této budovy muzeum sýra.