Rotterdam

Rotterdam je druhé největší a hlavní průmyslové město v Nizozemí. Město má 605 000 obyvatel a je označováno za ekonomicko-sociální a kulturní centrum. V neposlední řadě je to město moderní architektury, událostí a společenského vyžití. Pro svou jedinečnost se vyplatí ho navštívit. Jedna z místních atrakcí je návštěva rotterdamského přístavu ( největšího v Evropě ) či vodohospodářských megastaveb ( protipovodňové hráze ). Více jak jeden milion lidí ze 162 zemí světa žije v Rotterdamu a jeho okolí.

Založení Rotterdamu se datuje k roku 1340, kdy město získalo městská práva. Dam byl vybudován na řece Rotte, na místě dnes zvaném Hoogstraat. Z původně rybářské vesnice vyrostlo mezinárodní centrum pro obchod, dopravu a průmysl.

Začátkem druhé světové války bylo město vybombardováno německými bombardéry Luftwaffe. Brutální útok ze 14. května roku 1940, který přišel v době, kdy už nizozemská vláda vyjednávala s nacistickým Německem o kapitulaci, změnil tvář města k nepoznání. Bombardovací letouny, které prováděly nálety, měly při bombardování Rotterdamu zataženy antény, a naneštěstí tak nezaregistrovali povel k přerušení náletů.

Proto se z předválečné architektury mnoho nezachovalo. Rotterdamští po válce nevystavěli kopie starých domů jako v mnoha jiných zdevastovaných městech Evropy, ale odhodili svou evropskou identitu a zahleděli se přes oceán do Spojených států amerických. Se zemí srovnané centrum umožnilo architektům navrhovat moderní stavby, které by v původním jádru byly nemyslitelné. Rotterdam si brzy začal pyšně říkat „Manhattan na Máze“ , což je hodně přehnané srovnání. Rotterdamské skyline chybí kompaktnost mrakodrapů. Takže můžeme obdivovat skvosty moderní architektury; kromě obytných jednotek Kijk-kubus třeba zvláštní obytnou budovu het Potlood (Tužka) od P.Bloma. Stojí poblíž Station Blaaku – tuto neobvyklou stanici metra a vlaků projektoval H.C.H. Reijnders a vzbudí určitě každého obdiv.

Přesto se dochovaly fragmenty architektury minulosti, například Witte Huis (Bílý dům). Se svou výškou 45 metrů byl dlouhou dobu nejvyšší kancelářskou budovou v Evropě. A nebo třeba Gotický kostel svatého Vavřince, který byl stejně jako například masivní budova radnice v plné kráse resuscitován z válečných trosek a patří k hlavním chloubám města. Město nezapomíná ani na svého nejslavnějšího rodáka, myslitele Erasma Rotterdamského. Přímo před kostelem stojí v životní velikosti jeho socha, která snad symbolicky zcela bez úhony přečkala německé bombardování.

Rotterdam má i svůj hvězdný Boulevard; Chodník slavných byl otevřen 5. května 1990. Přes 200 národních i mezinárodních celebrit nechalo svůj obtisk v betonové dlaždici, kterými je vydlážděn boulevard podél přístavu Leuvehaven. Lze objevit stopy takových hvězd, jako třeba C.Santana, T,Turner, J.Cocker, M.Knopfler, O.Popov, B.B.King a další ..U bulváru stojí ukotvené obrněné plavidlo Buffel, dříve sloužící jako výcviková loď, z něhož je nyní muzeum. Bulvár je dostupný metrem (stanice Leuvehaven), či tramvajemi: 8, 20, 23 a 25.